Delovni zvezki
Delovni zvezki so plod raziskovanja strokovnjakov UMAR in sodelovanja z zunanjimi avtorji, povezanimi z našim delom. Tu objavljamo prispevke, ki z različnih vidikov metodološko, empirično in teoretično obravnavajo razvojna vprašanja. Teme delovnih zvezkov so lahko tudi podlaga za druga poročila UMAR, namen prispevkov je predvsem spodbuditi izmenjavo zamisli o aktualnih ekonomskih in razvojnih vprašanjih. Ob tem je pomembno, da se analize objavijo čim hitreje, čeprav izsledki še niso dokončni. Poudarjamo, da sta objava in povzemanje prispevkov dovoljena delno ali v celoti z navedbo vira. Avtorstvo je treba pripisati avtorju prispevka in ne UMAR.
Jure Povšnar, Tina Golob Šušteršič, Mojca Koprivnikar Šušteršič, Mateja Kovač, Ana Vidrih: Analiza poslovanja slovenskih gospodarskih družb po dejavnostih v letu 2020
Dodana vrednost gospodarskih družb je v letu 2020 pomenila okoli 59 % dodane vrednosti celotnega slovenskega gospodarstva in se je zaradi zaostrenih razmer ob epidemiji malo zmanjšala, medtem ko se je precej bolj poslabšal poslovni rezultat. Neto čisti dobiček gospodarskih družb je upadel za skoraj 40 %, a je še vedno precej presegal nizke ravni v ekonomski in finančni krizi po letu 2008, zlasti…
Jure Povšnar, Mojca Koprivnikar Šušteršič, Mateja Kovač, Tina Nenadič, Ana Vidrih: Analiza poslovanja slovenskih gospodarskih družb po dejavnostih v letu 2019
Dodana vrednost gospodarskih družb je v letu 2019 pomenila okoli 57 % dodane vrednosti celotnega slovenskega gospodarstva in se je podobno kot poslovni rezultat še nadalje izboljšala. Neto čisti dobiček gospodarskih družb je precej presegel do sedaj najvišjo raven iz leta 2007 (tudi realno). Tudi v letu 2019 so z dobičkom poslovali v vseh dejavnostih, pri večini s povečanim. V obdobju 2008–2019 so…
Janja Pečar: Cilji regionalne politike Slovenije v obdobju 2021–2027
Delovni zvezek predstavlja cilje regionalne politike v obdobju 2021–2027 opredeljene v dokumentu Cilji, usmeritve in instrumenti regionalne politike ter strateška izhodišča prostorskega razvoja za pripravo regionalnih razvojnih programov 2021–2027 (2019) in analizo kazalnikov za spremljanje teh ciljev. Cilji so, kljub COVID-19 krizi, še vedno aktualni. Pri cilju dvig kakovosti življenja v vseh…
Jože Markič: Analiza odzivnosti slovenskega blagovnega izvoza
Delovni zvezek analizira odzivnost slovenskega blagovnega izvoza na tuje povpraševanje in realni efektivni tečaj. Slovensko gospodarstvo je tradicionalno zelo odprto, saj je delež izvoza v primerjavi z BDP v obdobju 2010–2018 v povprečju znašal 75,7 % BDP. Zaradi te odprtosti gospodarstva zunanji pogoji v veliki meri determinirajo uspešnost našega gospodarstva. Avtor uvodoma predstavi izvozne…
Tanja Čelebič: Pregled stanja na izbranih področjih kulture v Sloveniji
Položaj Slovenije je na več področjih kulture ugoden. Obisk kulturnih prireditev je v mednarodni primerjavi razmeroma visok. Splošne knjižnice krepijo svojo vlogo kulturnih ustanov v lokalnem okolju. Dejavnosti za spodbujanje bralne kulture se krepijo. Mednarodna dejavnost na področju kulture se povečuje. Kulturno dejavnost omogoča veliko število delovno aktivnih v kulturi in v mednarodni…
Jure Povšnar, Mojca Koprivnikar Šušteršič, Mateja Kovač, Janez Kušar, Tina Nenadič, Ana Vidrih: Analiza poslovanja slovenskih gospodarskih družb po dejavnostih v letu 2018
Avtorji v delovnem zvezku analizirajo poslovanje gospodarskih družb po posameznih dejavnostih. Poudarek je na zadnjem letu, to je letu 2018, z medčasovnimi primerjavami za obdobje 2008–2018. Avtorje zanimajo predvsem glavne značilnosti poslovanja in premoženjsko-finančnega položaja družb s poudarkom na dejavnikih, ki vplivajo na ustvarjeno dodano vrednost in konkurenčnost posameznih dejavnosti,…
Tanja Čelebič, Matevž Hribernik: Izdatki za izobraževanje in njihova učinkovitost v Sloveniji
Delovni zvezek obravnava vključenost mladih v formalno izobraževanje, izdatke za izobraževanje in analizo učinkovitosti izobraževanja. Vključenost mladih v izobraževanje je visoka. Učenci in dijaki dosegajo v okviru mednarodnih raziskav znanja in pismenosti v mednarodni primerjavi nadpovprečne rezultate. Javni izdatki za formalno izobraževanje (po metodologiji UOE) so nižji od povprečja EU, po…
Janja Pečar: Indeks razvojne ogroženosti regij 2014–2020, metodologija izračuna
V skladu z Zakonom o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja (ZSRR-2), Ur. l. RS št. 20/2011 je Indeks razvojne ogroženosti (IRO) relativni kazalnik razvitosti razvojne regije. Izračunan je na podlagi utežitve kazalnikov razvitosti, ogroženosti in razvojnih možnosti. IRO je bil prvič izračunan za obdobje finančne perspektive 2007–2013. Za večletni finančni okvir 2014–2020 ga je bilo potrebno…
T. Čelebič: Znanje in spretnosti prebivalcev v Sloveniji
Delovni zvezek obravnava izobrazbeno strukturo in spretnosti prebivalcev, neskladja ter vključenost mladih in odraslih v izobraževanje. Izobrazbena struktura odraslih prebivalcev zvišuje, problem pa so nizke spretnosti odraslih, zlasti starejših in nizko izobraženih. Vključenost odraslih v vseživljenjsko učenje, ki lahko pomembno prispeva k izboljšanju spretnosti in zmanjšanju neskladjih veščin,…
J. Povšnar, M. Koprivnikar Šušteršič, M. Kovač, J. Kušar, T. Nenadič, A. Vidrih: Analiza poslovanja slovenskih gospodarskih družb po dejavnostih v letu 2017
Avtorji v delovnem zvezku analizirajo poslovanje gospodarskih družb po posameznih dejavnostih. Poudarek je na zadnjem letu, to je letu 2017, z medčasovnimi primerjavami za obdobje 2008–2017. Avtorje zanimajo predvsem glavne značilnosti poslovanja in premoženjsko-finančnega položaja družb s poudarkom na dejavnikih, ki vplivajo na ustvarjeno dodano vrednost in konkurenčnost posameznih dejavnosti,…