Grafi tedna
Grafi tedna od 19. do 23. avgusta 2024: število delovno aktivnih oseb, povprečna bruto plača na zaposlenega in cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev
Število delovno aktivnih oseb je junija ostalo na ravni preteklega meseca, medletna rast (1,2 %) je bila malenkost nižja kot v prvih petih mesecih. Medletna realna rast povprečne bruto plače je bila junija nekoliko višja (3,6 %) kot prejšnje mesece, kar je povezano predvsem z delno uskladitvijo plač z inflacijo v javnem sektorju. Cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev so julija ostale na ravni predhodnega meseca, medletno zniževanje pa se je še nekoliko upočasnilo (–1,9 %).
Število delovno aktivnih oseb, junij 2024
Število delovno aktivnih oseb se junija tekoče ni povečalo (desez.), medletna rast je bila (1,2 %) malenkost nižja kot v prvih petih mesecih, a je ostala višja kot konec lanskega leta. Letošnji pospešek medletne rasti je predvsem posledica spremenjene definicije delovno aktivnega prebivalstva v začetku leta, ki po novem vključuje tudi v tujino napotene delavce. Rast je ostala najvišja v gradbeništvu, dejavnosti z velikim pomanjkanjem delovne sile, tudi pod vplivom omenjene spremembe definicije. K medletni rasti skupnega števila delovno aktivnih je prispevalo večje število tujih državljanov, število delovno aktivnih državljanov Slovenije je bilo manjše. Delež tujih državljanov med vsemi delovno aktivnimi je bil junija 15,8-odstoten, tj. za 1,2 o. t. večji kot pred letom. Po dejavnostih so v deležu tujih državljanov izstopale gradbeništvo (50 %), promet in skladiščenje (34 %) ter druge raznovrstne poslovne dejavnosti (28 %).
Povprečna bruto plača na zaposlenega, junij 2024
Pri izračunu podatkov o plačah se od aprila uporablja nov podatkovni vir; medletna realna rast povprečne bruto plače je bila junija nekoliko višja (3,6 %) kot prejšnje mesece. V javnem sektorju je bila medletna realna rast bruto plače višja kot v prvih petih mesecih (3,3%), kar je povezano z nominalnim dvigom plač v juniju, skladno z dogovorom o delni uskladitvi plač z inflacijo. V zasebnem sektorju pa je bila rast nižja kot v povprečju prvih petih mesecev (3,7 %). Nominalno je bila skupna povprečna bruto plača v prvih šestih mesecih medletno višja za 6,5 %, in sicer v zasebnem sektorju za 7,6 %, v javnem pa za 4,4 %.
Cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev, julij 2024
Cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev so julija mesečno ostale nespremenjene, njihovo medletno zniževanje se je še nekoliko upočasnilo (–1,9 %). Ob nižji osnovi se še naprej postopoma upočasnjuje medletni padec cen v skupini surovin (–3,4 %) in energentov (–8,5 %). Rasti cen v skupinah proizvodov za investicije (0,1 %) in proizvodov za široko porabo (1,1 %) pa so se ob mesečni pocenitvi upočasnile. Na domačem trgu se je medletna rast slednjih v primerjavi z junijem (0,8 %) več kot prepolovila. Medletni padec cen na domačem trgu se od maja ohranja okoli 3 %. Medletni padec cen na tujih trgih se je junija ponovno nekoliko upočasnil (–0,9 %), nižje so bile le cene v skupini surovin (–3,6 %), najizraziteje pa so se povišale cene energentov (7,1 %).