Grafi tedna


Grafi tedna

Grafi tedna od 23. decembra 2024 do 3. januarja 2025: cene življenjskih potrebščin, obveznice, nepremičnine in drugi grafi

Medletna rast cen življenjskih potrebščin je bila decembra 2024 (1,9 %) za več kot polovico nižja kot konec leta 2023. K nekoliko višji medletni inflaciji kot novembra so prispevali nižja osnova zaradi pocenitve naftnih derivatov konec leta 2023 ter znova višje cene v skupini hrana in brezalkoholne pijače. Medletna rast cen stanovanjskih nepremičnin je v tretjem četrtletju 2024 ob nadaljnjem upadu prometa ostala razmeroma visoka. Prihodek od prodaje v vseh trgovskih panogah in v večini tržnih storitev je bil v desetih mesecih leta 2024 večji kot v enakem obdobju leta 2023. Razpoloženje v gospodarstvu je po poslabšanju v oktobru do konca leta 2024 ostalo na podobno nizki ravni. V primerjavi z decembrom 2023 je bila vrednost kazalnika gospodarske klime nekoliko višja, a še naprej pod dolgoletnim povprečjem. Donosnosti do dospetja obveznic držav članic evrskega območja so se tudi v zadnjem četrtletju preteklega leta nekoliko znižale.
 

Medletna inflacija se je decembra 2024 kljub mesečnemu znižanju ponovno nekoliko povišala (na 1,9 %), a je bila za več kot polovico nižja kot konec leta 2023 (4,2 %). K ponovno nekoliko višji medletni inflaciji je pomembno prispevala nižja osnova ob pocenitvi naftnih derivatov konec leta 2023, decembra 2024 pa so se ponovno povišale cene v skupini hrana in brezalkoholne pijače (0,5 %). Medletno so bile višje za 2,6 % in so prispevale približno četrtino k medletni inflaciji, kar je največ med dvanajstimi skupinami blaga in storitev, vključenih v ICŽP. Cene energentov so se v letu 2024 povišale za 0,5 %. Ob nekoliko izrazitejši pocenitvi v skupini oblačila in obutev se je konec leta 2024 upočasnila medletna rast cen poltrajnega blaga (2,0 %, novembra 3,0 %). Medletni upad cen trajnega blaga je bil pretežen del preteklega leta okoli 1-odstoten. Medletna rast cen storitev, ki se je skozi leto znižala, je bila decembra (2,7 %) podobna kot novembra. K rasti so približno tretjino prispevale za 4,1 % višje cene v skupini restavracije in hoteli.

Donosnosti do dospetja obveznic držav članic evrskega območja so se tudi v zadnjem četrtletju preteklega leta nekoliko znižale. K temu je še naprej pomembno prispevala denarna politika ECB, ki je v zadnjem četrtletju ob umirjanju inflacijskih pritiskov dvakrat znižala ključne obrestne mere, skupno za 50 b. t. Donosnost do dospetja slovenske obveznice se je glede na predhodno četrtletje znižala za 9 b. t., na 2,98 %. Razmik do nemške obveznice pa se je znižal za 5 b. t., na 72 b. t.

Medletna rast cen stanovanjskih nepremičnin je v tretjem četrtletju 2024 ob nadaljnjem upadu prometa ostala razmeroma visoka. Po prepolovitvi rasti v letu 2023 (na 7,2 % v povprečju) so bile cene v primerjavi s tretjim četrtletjem 2023 višje za 7,9 %, v primerjavi z drugim četrtletjem 2024 pa za 1,7 %. Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin, pri katerih število transakcij v zadnjih dveh letih močno upada (medletno za 28,1 %, glede na vrh sredi leta 2021 pa je bilo nižje za 57,9 %), so bile medletno višje za 8,4 %. Cene novih stanovanjskih nepremičnin pa so bile medletno višje za 6,7 %. Število njihovih transakcij, ki sicer zavzemajo le manjši del vse prodaje (5 %), je medletno močno upadlo (za več kot tretjino), potem ko je bilo v letu 2023 razmeroma visoko (za skoraj polovico večje kot v letu 2022 in največje po letu 2018).

Realni prihodek se je v nekaterih trgovskih panogah oktobra 2024 nadalje povečal, ponekod pa zmanjšal (desez.); v vseh je bil medletno večji. V trgovini z motornimi vozili se je nadalje povečal, po zmanjšanju v prvi polovici leta. Po stagnaciji v prvi polovici leta se je nadalje povečala tudi prodaja v trgovini na drobno z živili, pijačami in tobačnimi izdelki. Prodaja v trgovini na drobno z neživili pa se je nekoliko zmanjšala. Po močnejši rasti sredi poletja se je tretji mesec zapored zmanjšal tudi prihodek v trgovini na debelo. V desetih mesecih je bila prodaja v vseh trgovskih panogah večja kot v enakem obdobju leta 2023. Največja je bila realna rast v trgovini z motornimi vozili (8 %). V trgovini na debelo in v trgovini na drobno z živili in pijačami je bila 2-odstotna, v trgovini na drobno z neživili pa 1-odstotna. Po predhodnih podatkih SURS se je novembra tekoče povečala prodaja v trgovini na drobno z živili, v trgovini na drobno z neživili je ostala podobna kot pretekli mesec, v trgovini z motornimi vozili pa se je zmanjšala.
 

Skupni realni prihodek tržnih storitev se je oktobra 2024 nadalje zmanjšal (za 1,6 %, desez.), medletno je bil večji (za 1,6 %). Upad je bil največji v informacijsko-komunikacijskih dejavnostih, izhajal je iz manjše prodaje v obeh pomembnejših storitvah (računalniške in telekomunikacijske). Prihodek se je ponovno zmanjšal še v strokovno-tehničnih dejavnostih, tokrat predvsem zaradi krčenja v arhitekturno-projektantskih storitvah. Še nekoliko se je zmanjšal tudi v dejavnosti prometa in skladiščenja, a ob povečanju prihodka v kopenskem prometu. Gostinski prihodek pa se je ob rasti števila prenočitev ponovno močneje povečal. Povečal se je tudi v drugih poslovnih dejavnostih ob prekinitvi negativnih trendov v zaposlovalnih agencijah, v potovalnih pa so se ugodna gibanja nadaljevala tretji mesec zapored. V prvih desetih mesecih lani je bil realni prihodek medletno manjši le v prometu in skladiščenju ter strokovno-tehničnih dejavnostih.

Razpoloženje v gospodarstvu je po poslabšanju v oktobru do konca leta 2024 ostalo na podobno nizki ravni. Vrednost kazalnika gospodarske klime je bila decembra v primerjavi z letom prej sicer nekoliko višja, ostaja pa nižja od dolgoletnega povprečja. Višje kot pred letom je bilo predvsem zaupanje v trgovini in med potrošniki, v obeh se je konec leta tudi nekoliko izboljšalo, ter v storitvenih dejavnostih. Zaupanje v predelovalnih dejavnostih je decembra ostalo na nizki ravni, podobni kot decembra 2023. Za ravnmi iz leta prej je zaostalo zaupanje v gradbeništvu, kjer se je po nihaju navzgor konec leta precej poslabšalo.