Grafi tedna
Grafi tedna od 22. do 26. avgusta 2022: povprečna bruto plača na zaposlenega, vrednost davčno potrjenih računov in gospodarska klima
Povprečna bruto plača je bila tudi junija medletno realno nižja, in sicer bolj v javnem sektorju, kjer pa se vpliv visoke lanske osnove izteka. Medletna nominalna rast vrednosti davčno potrjenih računov se je v drugem in tretjem tednu avgusta upočasnila ob delovnem dnevu manj in visoki lanski osnovi. Vrednost kazalnika gospodarske klime se je avgusta na mesečni ravni malenkost povečala, a je medletno ostala že četrti mesec nižja kot v enakem obdobju lani.
Povprečna bruto plača na zaposlenega, junij 2022

Pod vplivom visoke inflacije je bila junija povprečna plača v javnem sektorju medletno realno nižja za 12,3 %, v zasebnem sektorju pa za 3,1 % (skupaj za 6,8 %). Medletna realna rast plač v javnem sektorju je od novembra lani močno negativna, kar je povezano z izplačili dodatkov v času razglašene epidemije; njihov vpliv v obliki visoke medletne osnove se je tako s sredino letošnjega junija iztekel. V zasebnem sektorju je bil realni medletni upad večji kot prejšnji mesec.
Vrednost davčno potrjenih računov – nominalno, 7. – 20. avgust 2022

Vrednost davčno potrjenih računov je bila med 7. in 20. avgustom ob visoki rasti cen medletno nominalno višja za 9 %, glede na enako obdobje 2019 pa za 20 %. Medletna rast je bila precej nižja kot v prejšnjih dveh tednih, kar je bila tudi posledica enega letošnjega delovnega dne manj in zviševanja lanske osnove v nekaterih panogah. Rast prodaje v trgovini se je tako zmanjšala na 9 % (s 14 %). Nižja rast je bila v trgovini na drobno in na debelo, v trgovini z motornimi vozili pa se je upad poglobil. Medletna rast v gostinstvu se je prepolovila na 8 %, saj je v lanskem avgustu število prenočitev turistov prvič od začetka epidemije preseglo rezultate iz istih mesecev leta 2019.
Gospodarska klima, avgust 2022

Vrednost kazalnika gospodarske klime se je avgusta, po treh mesecih zniževanja, nekoliko povišala, a ostala negativna. Že od maja je nižja tudi medletno. V primerjavi z julijem se je zaupanje povečalo v storitvenih dejavnostih in v gradbeništvu, zmanjšalo pa v trgovini na drobno. Pri potrošnikih in v predelovalnih dejavnostih je ostalo enako. Precej pod dolgoletnim povprečjem tako ostaja vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov, nekoliko pod njim pa tudi v predelovalnih dejavnostih. Pri potrošnikih to povezujemo z zmanjševanjem kupne moči gospodinjstev zaradi naraščajočih cen, zlasti energentov in hrane, pri predelovalnih dejavnostih pa z aktualnimi razmerami v mednarodnem okolju (ozka grla pri dobavi surovin, višanje cen surovin in energentov).